Píše babička Darka a dědeček František aneb příležitost nového přátelství

Babičku Darku a dědečka Františka si náhodně vybrala Maruška, žákyně 3.třídy. Nevěděla, komu píše, ale napsala krásný dopis a připojila i obrázek. Patřila tak ke 20 malým dobrovolníkům, kteří se zapojili do iniciativy Dopis pro babičku, dopis pro dědečka.

Malá obec Telnice se, v osobě svého starosty, ujala iniciativy Rodinného svazu ČR a Národního centra pro rodinu Dopis pro babičku, aby tak v období pandemie a nemožnosti se setkávat, přinesla osamělým seniorům radost. Co na dopis od neznámé holčičky senioři říkali?

„Velice nás potěšila a samozřejmě jsme rádi odpověděli. Zavzpomínala jsem si, že jsem také nechodila ve třetí třídě do školy, protože končila válka a pro časté nálety byly školy uzavřeny. Za to nás čekalo na konci roku první vysvědčení vydané už jenom v českém jazyce. To bylo tenkrát radosti!“, píší ve svém dopise vděčnosti babička Darka a dědeček František a pokračují:

„Už jsme si vyměnili tři dopisy a těšíme se na další. Víme, že Maruška hraje na flétnu, krásně kreslí a ráda dovádí se svým pejskem a známe už i její rodinu. Přiznali jsme se, že my už pejska nemáme, protože už novému a mladému bychom nemohli dopřát radosti a skotačení, které by potřeboval, aby byl šťastný, protože se sami špatně pohybujeme a kdybychom museli jít do nemocnice, tak by se mu stýskalo, a to by si nezasloužil. Umění naslouchat je někomu dáno, a některý se tomu učí. Maruška naslouchá a ptá se. Vzniká tak mezi námi zajímavý vztah, který ještě nelze nazvat přátelstvím, ale zatím vzájemnými a vřelými sympatiemi. Už jsme se i viděli. Maruška má krásné a veselé oči, které se smály i přes roušku. Teď už se těšíme na dobu, kdy roušky nebudou nutné a budeme se společně smát. Budeme rádi, když Marušce zbude chvilka i po návratu do školy a bude nám psát dál. Obohacuje nám život a dává mu novou náplň. I kdyby nevzniklo nic jiného než to, že se na sebe usmějeme při setkání, není to málo. Kéž by se všichni lidé začali na sebe jen usmívat!

babička Darka a dědeček František