Dopis pro babičku, Dopis pro dědečka

Milí rodiče, milé děti, v současnosti prožíváme jedny z nejnáročnějších dní, které většinu z nás nikdy nepotkaly. Skupina nejstarších a křehkých lidí už nyní zůstává jen doma, může jim chybět dobré slovo a kousek radosti z obyčejné lidské blízkosti. Některé babičky a dědečkové žijí sami, nebo v domovech pro seniory a nemají rodinu, ani příbuzné a je jim smutno. I když je neznáme, tak… napišme Dopis pro babičku nebo Dopis pro dědečka! Jak na to?

• Vezmi list papíru, pero a pastelky
  • Napiš „Milá babičko“ nebo „Milý dědečku“, nevadí, že je neznáš 🙂
  • Napiš, jak se máš, co děláš v této době, o čem v těchto dnech přemýšlíš, na co se těšíš o prázdninách
  • Můžeš připojit nějakou veselou nebo záhadnou příhodu
  • Můžeš napsat, čím bys chtěl(a) být, nebo jaké máš doma zvířátko, nebo jaké by sis přál(a)
  • Závěrem můžeš popřát něco pěkného od srdce, něco, co by je mohlo potěšit, třeba srdíčko, smajlík,… popřej jim hodně radosti, síly a zdraví a slova „Je dobře, že jsi tady!“, nebo „Těším se, co mi řekneš, co mi napíšeš“
  • Podepiš se křestním jménem (nebo jestli rodiče chtějí, můžete napsat adresu, aby vám neznámá babička nebo dědeček třeba mohli odepsat)
  • Můžeš namalovat obrázek
  • Na obálku napiš: Iniciativa: Dopis pro babičku nebo Iniciativa: Dopis pro dědečka a adresu zařízení, nebo domu, kam dopis posíláš
  • fotky z tvoření uvítáme na FB Rodinný svaz nebo na info@rodinnysvaz.cz

Dopis zaneste s rodiči do schránky nějakého osamělého dědečka nebo babičky, nebo pošlete do některého domova pro seniory, oddělení následné péče, do domů s pečovatelskou službou,… apod. kdekoli v Česku.

Tato iniciativa může být ale i námětem k dalším aktivitám. Napsat podobný dopis do dětských domovů, věznic, ozdravoven, ale i širšímu příbuzenstvu, k jehož návštěvě nebyl v minulosti čas. A co nejsnáze, zavolat tomu, koho jsme už dlouho neviděli. Máme zkušenost, že telefonáty jsou přijímány s velkým nadšením. A možná vás překvapí, když vám devadesátiletá teta řekne: „Jendo, na některé věci nemáš čas, když je ti šedesát, ale až teď, v devadesáti. Na to se těš! Já jsem šťastná a nic mi nechybí.“

Podle vyjádření Celostátní informační linky 1212 se na odesílání dopisů nevztahuje žádné omezení.

Ať se nám všem podaří udělat některým babičkám a dědečkům radost!

Kontakt pro média:

FB Rodinný svaz, +420 733 598 575