Ne jesle, ale dětské skupiny aneb Chvála pestrosti péče o děti

Dne 28.07.2021 Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR odsouhlasila vládní návrh zákona o dětských skupinách, kterým se mění zákon č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů.

Pro hlasovalo 110 poslanců, nikdo nebyl proti. Vítáme toto rozhodnutí.

Zachování dětských skupin (DS) u nás je (věříme) na dobré cestě. DS jsou vítanou variantou předškolní péče. Nabízejí více individuálního přístupu k dětem, pružnější pracovní dobu a možnost umístění se sourozenci. Proti rušení DS se postavilo na 270 komunálních politiků a přes 600 signatářů podepsalo petici proti jejich rušení.

Desítkám tisíc rodičů pomáhají DS už šest let vyřešit nedostatek míst ve školkách a lépe slaďovat pečovatelské a profesní povinnosti. Novela zákona o přeměně dětských skupin na jesle souvisí s „utažením kohoutku“ unijních zdrojů. Vzniklé a fungující DS podpořily evropské fondy původně proto, aby po vyčerpání financí zůstaly a sloužily rodičům a dětem. Zřizovatelé byli vždy ubezpečováni, že finance na udržitelnost budou.

Návrh, jehož schvalovací proces probíhá, jako Rodinný svaz ČR s nadějí očekáváme, má zachovat název, věk dětí, financování a zahrnuje i kompromis požadavku na vzdělávání jejích pracovníků. Pro děti od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky jsou DS dobrou variantou, které města a obce rády využívají.

V ČR je asi tisícovka dětských skupin, které umožňují péči o děti v rozsahu nejméně 6 hodin denně.

Rodinný svaz ČR děkuje všem, kdo se podílejí na zachování dětských skupin.